Bakanlık Kurak Günler için verdiği desteği faiziyle geri istedi

Bakanlık Kurak Günler için verdiği desteği faiziyle geri istedi

İSTANBUL – Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün Kurak Günler filmi için verdiği finansal yapım desteğini yasal faiziyle birlikte geri istediğini belirten filmin yönetmeni ve yapımcısı, bunun keyfi bir karar olduğunu söyledi. 
 
“Kurak Günler” filminin yönetmeni Amin Alper ve yapımcısı Nadir Öperli, yaptıkları yazılı açıklamayla Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün film için verdiği finansal yapım desteğini yasal faiziyle birlikte geri istediğini ifade etti. Açıklamada, “Bu karar, 2018 Kasım ayında başvuru yaptığımız ilk taslaktan sonra, proje geliştirme sürecinde senaryoda gerçekleştirdiğimiz değişikliklerin uygun görülmemiş olması gerekçesiyle alınmıştır. Bu, senaryonun tüm değişiklikleri içeren nihai halini Sinema Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiğimiz tarihten 20 ay sonra alınmış bir karardır. Bu karar kuşkusuz, filmimizle ilgili Cannes Film Festivali’nin hemen ertesinde başlayan, Antalya Film Festivali’nden sonra da devam eden yalan ve karalamaya dayalı medya kampanyalarının baskısıyla alınmıştır” denildi. 
 
 
KEYFİ BİR KARAR 
 
Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kamu fonlarının destek verdikleri filmlerin senaryolarındaki değişiklikleri denetleyemeyeceğinin ifade edildiği açıklamada, “Sinema sektörünün işleyişine aşina olan herkes sunu çok iyi bilir: Senaryolar yazıldığı andan ekim gününe kadar, proje geliştirme sürecinde, çekim sırasında sette ve en nihayetinde kurguda değişir. Bunun aksi, eşyanın tabiatına aykırıdır. Maalesef Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’da yapılan yönetmelik değişikliğiyle, senaryolar üzerindeki değişiklikleri takip etmek bahanesiyle eserlerimize yönelik açık bir sansür süreci işletmektedir. Nitekim ‘Kurak Günler’in yapım desteğini geri isteme karan, sektör temsilcilerinin de yer aldığı sinema destekleme kurulu devre dışı bırakılarak, Kültür ve Turizm Bakanı’nın onayıyla, keyfi şekilde alınmıştır ve sinemamızın geleceği için son derece tehlikeli bir örnek teşkil etmektedir” diye belirtildi. 
 
BAŞARI CEZASIZ KALMIYOR
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Şunu bir kez daha hatırlatmak isteriz: ‘Kurak Günler’, 2022 yılında üç büyük uluslararası film festivalinden birinde ülkemizi temsil etme başarısı gösteren tek uzun metrajlı film olmuştur. Dünya prömiyerinden sonra pek çok ulusal ve uluslararası festivalde gösterilmiş ve çok sayıda ödül almıştır. Normal şartlarda, verilen desteği verimli bir şekilde kullandığımız ve ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiğimiz için kamu tarafından takdir edilmeyi beklerdik. Ne yazık ki, filmimizin başına gelenler, ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmadığının talihsiz bir örneği olmuştur. Yasadığımız bu mağduriyet karsısında bize destek olmak isteyen seyircilerimizi ‘Kurak Günler’i 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet ediyoruz.